گوگرد زدایی در نفت سفید

on . Posted in مقالات

گوگرد زدایی در نفت سفید

در نفت سفید (نفت روشنایی)، تنها یک مرحله تصفیه مانند گوگرد زدایی، کافی نیست.

زیرا کیفیت روشنایی نفت سفید در این مرحله، بهبود نمی یابد و نقطه دود با حذف مواد دودزا که آروماتیک ها می باشند، بهتر می شود. قدیمی ترین فرآیند حذف آروماتیک ها، استخراج توسط در اکسید گوگرد مایع است که (در سال 1905) توسط ادلنو ارائه شده و از زمان تاکنون در حال توسعه می باشد.

 این استخراج در دمای 14- درجه انجام میشود و مقدار زیادی حلال می طلبد. انتخاب پذیری دی اکسید گوگرد نسبت به ترکیبات آروماتیک موجود، عالی است. البته حلال های دیگری هم به کار میروند ولی هنوز در سرتاسر جهان جایگزینی برای فرآیند اولیه یافت نشده است زیرا تمام حلال های دیگر مشکلات عدیده ای در فرآیندهای بازیافت حلال دارند.

 بی شک حلال هایی مانند دی متیل فرمید (DMF)، دی متیل سولفوکسید (DMSO)، دی اتیلن گلیکول و سولفونال، از نظر توان استخراج مناسب هستند اما عیب ومشکل آنها، هیدرولیز شدنشان در حضور آب در حین تصفیه می باشد.

روشهای دیگر در سرتاسر جهان، در حال پیشرفت می باشند. حلالهایی مثل اتیلن گلیکول، برای استخراج  آروماتیک های سبک مانند تولوئن و زایلین در بنزین بهترین هستند ولی برای نفت سفید مناسب نمی باشند. در حقیقت کیفیت نفت سفید مناسب نمی باشند. در حقیقت کیفیت نفت تنها با نقطه دود مشخص نمی شود و باید با روشنایی شعله تکمیل شود. گلیکول ها حلال های خوبی برای بهبود نقطه ذوب نمی باشند ولی روشنایی برشهای تصفیه شده با آنها، در مقایسه با حلال های معمولی، خوب است. بنابراین، در حالیکه استخراج عوامل دودزا مطلوب است، در عین حال حفظ عوامل بهبود دهنده روشنایی مانند نفتن ها در اولویت قرار دارد.

  • آدرس: تهران، فلکه اول صادقیه، ابتدای خیابان ستارخان، بعداز چهارراه اسدی، پلاک 617
  • تلفن:  44272418(021)
            44242152(021)
            44241249(021)
  • تلگرام و واتس آپ: 09038062743