هیدرو کربن و طبقه بندی مخازن و سیالات آن

on . Posted in مقالات

هیدرو کربن و طبقه بندی مخازن و سیالات آن

سیستم های  طبیعی هیدروکربن یافت شده در مخازن نفت، مخلوطی از ترکیبات آلی هستند که در دامنه وسیعی از دما و فشار، رفتارهای چند فازی از  خود نشان می دهند.

این تجمعات هیدروکربنی ممکن است در حالت های مختلف گاز، مایع، جامد و یا به صورت ترکیبات گوناگونی از این سه حالت رخ می دهند. این تفاوت در رفتار فازی سیال همراه می شود با خصوصیات فیزیکی سنگ مخزن (که میزان سهولت جابه جایی یا نگهداری مایعات و گازها را تعیین می کند) و منجر به تشکیل نمونه گوناگونی از مخازن هیدروکربنی با رفتارهای پیچیده می شود. وظیفه مهندس نفت مطالعه رفتار و مشخصات مخزن نفت برای تعیین نحوه توسعه و بهره برداری از آن است، به گونه ای که بیشترین بازدهی را داشته باشد. موضوع این فصل، مروری بر قوانین و اصول بنیادی رفتار فازی سیال مخزن و نشان دادن چگونگی استفاده از نمودارهای فازی برای طبقه بندی انواع سیستم های مخازن هیدرو کربنی است.

طبقه بندی مخازن و سیالات مخازن

به طور کلی مخازن هیدروکربنی به دو گروه مخازن نفتی و گازی تقسیم می شوند. این دو گروه نیز با توجه به شرایط زیر به دسته های دیگر طبقه بندی می شوند:

* ترکیب مخلوط هیدروکربنی مخزن

* دما وفشار ابتدایی مخزن

* دما و فشار تولید در سطح زمین

این که این فازهای مختلف تحت چه شرایطی (دما و فشار و...) به وجود می آیند از اهمیت کاربردی فوق العاده ای برخوردار است. روش های آزمایشگاهی و محاسباتی تعیین این شرایط در نمونه های مختلفی از نمودار های فازی نشان داده است. این نمودارها، نمودار فشار-دما نیز نامیده می شوند.

 

  • آدرس: تهران، فلکه اول صادقیه، ابتدای خیابان ستارخان، بعداز چهارراه اسدی، پلاک 617
  • تلفن:  44272418(021)
            44242152(021)
            44241249(021)
  • تلگرام و واتس آپ: 09038062743